2 dagar till dopparedagen; Inköp till julafton

22 december 2008

Dags att se till att det finns gott vin på julbordet, följande viner har inhandlats:

vin julen 2008

Trimbach Riesling
Finca el Puig 2003
Château Grillon Sauternes
Louis Roederer Brut Premier Champagne

Jag är hyfsat nöjd med inköpen utifrån de på SB  i Jönköping tillgängliga vinerna, möjligen med undantag av champangen som är lite av en chansning. Jag hade sett ut tre alternativ men dessa hade tagit slut.

Magnus Reuterdahl

Entry Filed under: Champagne, Sauternes, Uncategorized. Etiketter: , , , , , .

4 Comments Add your own

  • 1. Lisa  |  25 december 2008 at 14:46

    Godaste julen till dig!

  • 2. reuterdahl  |  25 december 2008 at 14:58

    Man tackar och bockar.

    Jag passar på med en liten rapport om champagnen; Den fungerade fint, den lite brödiga tonen smälte in fint med det mjällare köttet från t ex skinka och julkorv och mineraltonerna växte mot laxen. Enligt uppgift skar den sig dock något mot matjessillen men fungerade bra till de inlagda sillarna (jag äter själv inte sill).

    Magnus

  • 3. Fredrik G  |  03 januari 2009 at 20:46

    Louis Roederer är ett av de absolut säkraste köpen på SB! Richard Juhlin rankar Louis Roederer som en av de tre bästa producenterna i Champagne.

    /En som köpte på sig ett gäng 2002:or…

  • 4. reuterdahl  |  03 januari 2009 at 21:43

    Det hade inte varit dumt, med ett gäng alltså. Jag var mycket nöjd med inköpet; En Champagne som var trevlig, fräsch och matvänlig som jag med stor säkerhet kommer att återkomma till. Har tidigare inte druckit mycket champagne till mat, gjorde det också till nyåret, och det är något som jag sannolikt kommer att göra mer i framtiden. Bortsett från att det känns lite extra lyxigt så är det också riktigt gott. Nu gäller det bara att lära sig att kombinera smakerna på ett bra sätt; till nyårschampagnen hade vi gjort ett antal smårätter varav bland annat rökt hästkött med pepparrotskryddad vispgrädde gifte sig mycket väl. Återkommer till detta i ett inlägg om ett par dagar.

    Magnus

Leave a Comment

Required

Required, hidden

Some HTML allowed:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <pre> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Trackback this post  |  Subscribe to the comments via RSS Feed


Välkomna till Aqua Vitae – Livets vatten!

Aqua Vitae är en blogg som rör de viner jag köpt, druckit eller vill dricka. Om jag får välja själv helst i sällskap med vänner eller familj i kombination med mat, hemma eller på restaurang, och efter maten dricker åtminstone gärna jag en avec e.d. Bloggen rör med andra ord livsnjutande och det som ger vardagen guldkant.

Jag heter Magnus Reuterdahl, är 35 år, bor tillsammans med min sambo i Solna och arbetar som arkeolog. För tillfället spenderas helgerna i Stockholm och veckorna med väska och skärslev i hand, kontoret ligger i Östersund men i regel är jag på resande fot - någonstans i Sverige.

Prenumerera på Aqua vitae.

Sidor

Arkiv

 

december 2008
m ti o to f l s
« Nov   Jan »
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031  

Senaste inlägg

Senaste kommentarer

Top Posts

Top Clicks

Blogroll

Forum

Länkar

Matbloggar

Mina bloggar

Blog Stats

Kontakta mig

aquavitae@[delete_this]live.se

Meta