
Triss i Hermitage!
09 april 2008Då har skattkammaren fyllts på igen, tre nya gäster vilar i kylen inför lämpligt drickdatum.
1995 M. Chapoutier Ermitage le Pavillon
På Strat’s place kan man läsa om olika årgångar av Ermitage le Pavillon, där ges denna årgång betyget 97+ medan Cultwine ger det 99p och tror att det går att lagra många år till (2050), vi får se om jag kan vänta så länge. Chapoutiers hemsida hittar ni här och om le Pavillion här.
Chapoutier Hermitage Monier de la Sizeranne 1996
M.Chapoutier är också ansvarig för ett nästa inköp jag gjorde; 1996 La Sizeranne Hermitage, sedan tidigare har jag en 1990 i källaren, mer om La Sizeranne finns här. Finare vinare har druckit 1996:an läs mer om det här, även the Winedoctor har kommenterat 1996:an liksom snooth.com.
Jaboulet Hermitage La Chapelle 1989
Till sist ytterligare ett Hermitage vin. Om detta kan man läsa här. Vinet böra vara drickdugligt från ungefär nu och åtminstone 10-15 år framåt. Enligt Vintage wine specialists är 89:an och 90:an de senaste exeptionella vinerna från la Chapelle.
Magnus Reuterdahl







En liten fundering, är det blindskrift på den mellersta flaskan?
//Nyfiken Busan som precis har börjat dricka rödvin, gärna kryddiga italienska sådana.
Det är blindskrift på både La Sizeranne och Le Pavillion.
Kryddiga italienska viner är inte illa, igår drack jag en trevlig Brunello Col d’Orcia 2000 (12357). Rekomenderas med varm hand.
Magnus
Tack för svaret och tipset!
Får bli mitt nästa inköp.
//Busan
[...] M. Chapoutier Hermitage Monier de la Sizeranne 1996 vinet kan ni läsa mer om här. [...]